Zgodnie z nowelizacją Ustawy o Systemie Oświaty od 1 września 2012 r. osoby dorosłe nie będą mogły zdobywać zawodu w technikum dla dorosłych, zasadniczej szkole zawodowej dla dorosłych, lceum profilowanym dla dorosłych oraz technikum upełniającym dla dorosłych. Natomiast szkoły policealne będą mogły kształcić dorosłych tylko w ograniczonej liczbie zawodów.
Od 1 września 2012 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza w miejsce likwidowanych szkół nową formę kształcenia zawodowego dla dorosłych - kwalifikacyjne kursy zawodowe. Umożliwiają one uzyskanie lub uzupełnienie kwalifikacji zawodowych w wybranym zawodzie. Na kwalifikacyjnych kursach zawodowych osoby dorosłe będą mogły uzyskać kwalifikacje zawodowe i dyplom technika w danym zawodzie.
Ukończenie takiego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okręgową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnych kursów zawodowych mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:
- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w danym zawodzie
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w danym zawodzie i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Kandydaci na kwalifikacyjne kursy zawodowe w Szkołach ZDZ w Nowym Mieście nad Pilicą mają do wyboru kierunki:
-
Technik logistyk
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika logistyka.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik logistyk, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okręgową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie technik logistyk.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:
- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik logistyk
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technika logistyka i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód technik logistyk podzielony jest na 3 kwalifikacje:
- organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji i magazynowania (K1)
- zarządzanie środkami technicznymi podczas realizacji procesów transportowych (K2)
- organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w jednostkach organizacyjnych (K3)
Absolwent kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik logistyk będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:- planowania i organizowania prac związanych z procesem logistycznym w łańcuchach dostaw
- zarządzania zapasami
- organizowania prac związanych z gospodarką magazynową
- zarządzania gospodarką odpadami
- planowania i organizowania prac związanych z procesem logistycznym w jednostkach gospodarczych i administracyjnych
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik logistyk mogą znaleźć zatrudnienie w:- działach logistyki przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych, dystrybucyjnych, transportowo-spedycyjnych, spedycyjnych
- jednostkach miejskich usług infrastrukturalnych (komunikacja miejska, gospodarka odpadami, dystrybucja towarów)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik logistyk, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik mechanik
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika mechanika.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik mechanik, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okręgową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie technik mechanik.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:
- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik mechanik
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technika mechanika i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód technik mechanik podzielony jest na 2 kwalifikacje:
- montaż i obsługa maszyn i urządzeń/użytkowanie obrabiarek skrawających/wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi (K1)
- organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń (K2)
Absolwent kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik mechanik będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:- wytwarzania części maszyn i urządzeń
- dokonywania montażu maszyn i urządzeń
- instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń
- obsługiwania maszyn i urządzeń
- organizowania procesu produkcji
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik mechanik mogą znaleźć zatrudnienie w:- działach gospodarki w sferze produkcyjnej i usługowej
- zakładach produkujących maszyny budowlane, samochody i ciągniki
- zakładach obróbki skrawaniem
- zakładach budowy i eksploatacji taboru kolejowego
- zakładach budowy napędów hydraulicznych
- firmach usługowo-naprawczych
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik mechanik, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik usług fryzjerskich
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika usług fryzjerskich.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik usług fryzjerskich, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okręgową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie technik usług fryzjerskich.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:
- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik usług fryzjerskich
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technika usług fryzjerskich i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód technik usług fryzjerskich podzielony jest na 2 kwalifikacje:
- wykonywanie zabiegów fryzjerskich (K1)
- projektowanie fryzur (K2)
Absolwent kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik usług fryzjerskich będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:- zabiegów pielęgnacyjnych włosów
- zabiegów chemicznych włosów
- strzyżenia włosów
- stylizacji fryzur
- projektów fryzur
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik usług fryzjerskich mogą znaleźć zatrudnienie w:- zakładach i salonach fryzjerskich
- teatrach
- filharmoniach
- wytwórniach filmowych
- stacjach telewizyjnych
- zakładach wykonujących peruki, tresy i tupety
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik usług fryzjerskich, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik żywienia i usług gastronomicznych
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika żywienia i usług gastronomicznych.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okręgową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:
- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technika żywienia i usług gastronomicznych i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód technik żywienia i usług gastronomicznych podzielony jest na 2 kwalifikacje:
- sporządzanie potraw i napojów (K1)
- organizacja żywienia i usług gastronomicznych (K2)
Absolwent kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:- planowania, organizowania i prowadzenia produkcji w zakładach gastronomicznych
- organizowania, nadzorowania i kierowania pracą podległego personelu w zakresie obsługi maszyn i urządzeń gastronomicznych
- sporządzania planu produkcji, kalkulacji
- prowadzenia produkcji wszystkich asortymentów potraw i posiłków
- rozliczania produkcji zakładów gastronomicznych
- organizowania i nadzorowania pracy magazynu
- obsługi konsumentów
- organizacji i technologii produkcji w otwartych i zamkniętych zakładach żywienia zbiorowego
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych mogą znaleźć zatrudnienie w:- zakładach gastronomicznych (restauracjach, barach, bufetach)
- placówkach żywienia zbiorowego usytuowanych w hotelach, sanatoriach, szpitalach lub szkołach
- placówkach gastronomicznych
lub rozpocząć własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług gastronomicznych
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik informatyk
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika informatyka.
Ukończenie kursu umożliwia przystapienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik informatyk, w zakrsie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okręgową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie technik informatyk.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:
- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik informatyk
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technika informatyka i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym.
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Zawód technik informatyk podzielony jest na 3 kwalifikacje:
- montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych (K1)
- projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami (K2)
- tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami (K3)
Absolwent kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik informatyk będzie przygotowany do wykonywania nastepujących zadań zawodowych:- montowania oraz eksploatacji komputerów i urządzeń peryferyjnych
- projektowania i wykonywania lokalnych sieci komputerowych oraz administrowania tymi sieciami
- projektowania baz danych i administrowania bazami danych
- tworzenia stron www i aplikacji internetowych, administrowania tymi stronami oraz aplikacjami
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik informatyk mogą znaleźć zatrudnienie w:
- firmach i instytucjach, w których wykorzystywane są komputery
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik informatyk, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik hotelarstwa
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika hotelarstwa.
Ukończenie kursu umożliwia przystapienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik hotelarstwa, w zakrsie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okręgową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie technik hotelarstwa.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik hotelarstwa
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technika hotelarstwa i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym.
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód technik hotelarstwa podzielony jest na 2 kwalifikacje:
- planowanie i realizacja usług w recepcji (K1)
- obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie (K2)
Absolwent kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik hotelarstwa będzie przygotowany do wykonywania nastepujących zadań zawodowych:
- prowadzenia działalności promocyjnej oraz sprzedaż usług hotelarskich
- rezerwowania usług hotelarskich
- wykonywanie prac związanych z obłsugą gości w recepcji
- przygotowywania jednostek mieszkalnych do przyjęcia gości
- przygotowywania i podawania śniadań w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie
- przyjmowania i realizacji zamówień na hotelarskie usługi dodatkowe
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik hotelarstwa mogą znaleźć zatrudnienie w:
- zakładach hotelarskich
- ośrodkach wypoczynkowych
- zakładach uzdrowiskowych
- pensjonatach
- zajazdach
- gościńcach
- schroniskach
- kwaterach prywatnych
- bazie ruchomej: promowej, żeglugowej, kolejowej, lotniczej (hotele, seatele, aquatele, flaytele i in.)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik hotelarstwa, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik przemysłu mody
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika przemysłu mody.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik przemysłu mody, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okregową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie technik przemysłu mody.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik przemysłu mody
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technik przemysłu mody i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód technik technologii odzieży składa się z 3 kwalifikacji:
- wykonywanie usług krawieckich (K1)
- projektowanie wyrobów odzieżowych (K2)
- organizacja procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych (K3)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik technologii odzieży, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik rolnik
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika rolnika.
Ukończenie kursu umożliwia przystapienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik rolnik,
w zakrsie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okręgową komisję egzaminacyjną.Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie technik rolnik.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik rolnik
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technika rolnika i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym.
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód technik rolnik podzielony jest na 2 kwalifikacje:
- prowadzenie produkcji rolniczej (K1)
- organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej (K2)
Absolwent kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik rolnik będzie przygotowany do wykonywania nastepujących zadań zawodowych:- wykonywania prac związanych z prowadzeniem produkcji roślinnej i zwierzęcej
- prowadzenia i obsługi pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej i zwierzęcej
- prowadzenia sprzedaży produktów rolniczych i zwierząt gospodarskich
- organizowania i nadzorowania produkcji roślinnej i zwierzęcej
- podejmowania decyzji na podstawie rachunku ekonomicznego
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik rolnik mogą znaleźć zatrudnienie w:
- rolniczych przedsiębiorstwach produkcyjno-usługowych związanych z produkcją rolniczą
- urzędach gmin
- instytucjach służby rolnej
- indywidualnych gospodarstwach rolnych
lub rozpocząć własną działalność gospodarczą (gospodarstwo agroturystyczne, ogrodnictwo ekologiczne, marketing produktów rolniczych, itp.)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik rolnik, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik pojazdów samochodowych
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika pojazdów samochodowych.
Ukończenie kursu umożliwia przystapienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik pojazdów samochodowych, w zakrsie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okręgową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie technik pojazdów samochodowych.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik pojazdów samochodowych
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technika pojazdów samochodowych i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym.
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Zawód technik pojazdów samochodowych podzielony jest na 3 kwalifikacje:- diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych (K1)
- diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych (K2)
- organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych (K3)
Absolwent kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik pojazdów samochodowych będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:- organizowania prac obsługi i naprawy pojazdów samochodowych
- oceniania stanu technicznego samochodów, podzespołów i części zamiennych
- wykrywania przyczyn niesprawności pojazdów
- ustalania sposobów usuwania awarii w samochodach
- wykonywania napraw pojazdów samochodowych
- dobierania części zamiennych i podzespołów o odpowiedniej jakości
- posługiwania się urządzeniami diagnostycznymi oraz sprzętem i przyrządami do reperacji pojazdów
- wykorzystywania w pracy komputerów i specjalistycznego oprogramowania
- oceniania skuteczności dokonywanych napraw
- wykonywania czynności związanych z eksploatacją samochodów
- prowadzenia dokumentacji technicznej związanej z obsługą i naprawą pojazdów
- określania kosztów wykonanych usług, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych
- sprzedawania samochodów i artykułów motoryzacyjnych
- sporządzania dokumentów dotyczących ubezpieczenia, ewidencji i obrotu samochodami
- prowadzenia usług motoryzacyjnych
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik pojazdów samochodowych mogą znaleźć zatrudnienie w:
- zakładach produkcyjnych branży motoryzacyjnej
- serwisach i warsztatach samochodowych
- punktach obsługi pojazdów samochodowych
- stacja kontroli pojazdów
- przedsiębiorstwach transportowych
- salonach i komisach samochodowych
- sklepach i hurtowniach z częściami zamiennymi
- firmach zajmujących się likwidacją pojazdów
- przedsiębiorstwach obracających częściami używanymi
- firmach ewidencjonujących samochody
- zakładach ubezpieczeń komunikacyjnych
lub rozpocząć własną działalność gospodarczą.
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik pojazdów samochodowych, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik handlowiec
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika handlowca.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik handlowiec, w zakresie danej kwalifikacji,przeprowadzanego przez okregową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie technik handlowiec.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik handlowiec
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technik handlowiec i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód technik handlowiec składa się z 2 kwalifikacji:
- prowadzenie sprzedaży (K.1)
- prowadzenie działalności handlowej (K.2)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik handlowiec, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik ekonomista
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika ekonomisty.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik ekonomista, w zakresie danej kwalifikacji,przeprowadzanego przez okregową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie technik ekonomista.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik ekonomista
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technik ekonomista i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód technik ekonomista składa się z 2 kwalifikacji:
- planowanie i prowadzenie działalności w organizacji (K1)
- prowadzenie rachunkowości (K2)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik ekonomista, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik ogrodnik
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika ogrodnika.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik ogrodnik, w zakresie danej kwalifikacji,przeprowadzanego przez okregową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie technik ogrodnik.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik ogrodnik
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technik ogrodnik i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód technik ogrodnik składa się z 2 kwalifikacji:
- zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych (K1)
- planowanie i organizacja prac ogrodniczych (K2)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik ogrodnik, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik agrobiznesu
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika agrobiznesu.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik agrobiznesu, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okregową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie technik agrobiznesu.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik agrobiznesu
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technik agrobiznesui uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód technik agrobiznesu składa się z 2 kwalifikacji:
- prwoadzenie produkcji rolniczej (K1)
- organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie (K2)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik agrobiznesu, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik ochrony środowiska
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika ochrony środowiska.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik ochrony środowiska, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okregową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie technik ochrony środowiska.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik ochrony środowiska
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technik ochrony środowiska i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód technik ochrony środowiska składa się z 2 kwalifikacji:
- ocena stanu środowiska (K1)
- planowanie i realizacja zadań związanych z ochroną środowiska (K2)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik ochrony środowiska, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik fotografii i multimediów
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika fotografii i multimediów.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik fotografii i multimediów, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okregową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie technik fotografii i multimediów.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik fotografii i multimediów
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technik fotografii i multimediówi uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód fototechnik składa się z 2 kwalifikacji:
- rejestracja i obróbka obrazu (K1)
- wykonywanie i realizacja projektów multimedialnych (K2)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik fotografii i multimediów, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Kelner
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu kelnera.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie kelner,
w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okregową komisję egzaminacyjną.Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie kelner.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie kelner
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje kelnera
i uzupełnione wyksztacenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód kelner składa się z 2 kwalifikacji:
- wykonywanie usług kelnerskich (K1)
- organizacja usług gastronomicznych (K2)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie kelner, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik organizacji reklamy
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika organizacji reklamy.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik organizacji reklamy, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okregową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie technik organizacji reklamy.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik organizacji reklamy
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technik organizacji reklamy i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód technik organizacji reklamy składa się z 2 kwalifikacji:
- sprzedaż produktów i usług reklamowych (K1)
- organizacja i prowadzenie kampanii reklamowej (K2)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik organizacji reklamy, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik architektury krajobrazu
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika architektury krajobrazu.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik architektury krajobrazu, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okregową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie technik architektury krajobrazu.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik architektury krajobrazu
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technik architektury krajobrazu i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód technik architektury krajobrazu składa się z 2 kwalifikacji:
- projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów małej architektury krajobrazu (K1)
- organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu (K2)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik architektury krajobrazu, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik leśnik
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych
i dyplomu technika leśnika.Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik leśnik, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okregową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie technik leśnik.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik leśnik
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technik leśnik i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód technik leśnik składa się z 2 kwalifikacji:
- ochrona i zagospodarowanie zasobów leśnych (K1)
- użytkowanie zasobów leśnych (K2)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik leśnik, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Kucharz
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu kucharza.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie kucharz,
w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okregową komisję egzaminacyjną.Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie kucharz.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie kucharz
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje kucharza
i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód kucharz składa się z 1 kwalifikacji:
- sporządzanie potraw i napojów (K1)
Absolwent kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie kucharz będzie przygotowany do wykonywania nastepujących zadań zawodowych:
- sporządzania różnego rodzaju potraw, ciast, napojów i deserów w zakładach gastronomicznych oraz przedsiębiorstwach zajmujących się przygotowaniem i produkcją wyrobów, a także półproduktów kulinarnych
- obliczania wartości odżywczej i energetycznej potrawy
- pobierania surowców i półproduktów do produkcji kulinarnych
- przeprowadzania oceny surowców, półproduktów, wyrobów gotowanych i właściwego nimi gospodarowania
- zabezpieczania surowców, półproduktów i wyrobów gotowanych przed zepsuciem
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie kucharz mogą znaleźć zartudnienie w:
- restauracjach
- kawiarniach
- hotelowych zakładach gastronomicznych
- barach szybkiej obsługi
- pensjonatach
- domach wczasowych
- restauracjach na statkach, promach
- stołówkach szpitalnych
- sanatoriach
- szkołach
- internatach
- przedsiębiorstwach
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie kucharz, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Fryzjer
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu fryzjera.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie fryzjer,
w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okregową komisję egzaminacyjną.Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie fryzjer.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie fryzjer
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje fryzjera
i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód fryzjer składa się z 1 kwalifikacji:
- wykonywanie zabiegów fryzjerskich (K1)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie fryzjer, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Ogrodnik
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu ogrodnika.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie ogrodnik,
w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okregową komisję egzaminacyjną.Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie ogrodnik.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie ogrodnik
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje ogrodnika i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód ogrodnik składa się z 1 kwalifikacji:
- zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych (K1)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie ogrodnik, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Wędliniarz
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu wędliniarza.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie wędliniarz,
w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okregową komisję egzaminacyjną.Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie wędliniarz.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie wędliniarz
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje
wędliniarza i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód wędliniarz składa się z 1 kwalifikacji:
- produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych (K1)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie wędliniarz, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Opiekunka środowiskowa
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu opiekunki środowiskowej.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie opiekunka środowiskowa, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okregową komisję egzaminacyjną.
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie opiekunka środowiskowa.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie opiekunka środowiskowa
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje opiekunki środowiskowej i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód opiekunka środowiskowa składa się z 1 kwalifikacji:
- świadczenie usług opiekuńczych (K1)
Absolwent kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie opiekunka środowiskowa będzie przygotowany
do wykonywania nastepujących zadań zawodowych:- organizowania opieki oraz wsparcia społecznego osobie podopiecznej
- sprawowania opieki nad osobą podopieczną niesamodzielną i przewlekle chorą w celu zapewnienia jej bezpieczeństwa zdrowotnego i higieny osobistej
- pomagania osobie podopiecznej w prowadzeniu gospodarstwa domowego w zakresie gospodarowania budżetem, dokonywania zakupów, sporządzania posiłków, utzymania porządku w domu oraz tworzenie optymalnych warunków życia
- motywowania osoby podopiecznej do samodzielności oraz aktywności intelektualnej, fizycznej i społecznej
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie opiekunka środowiskowa mogą znaleźć zartudnienie w:- ośrodkach opieki społecznej
- organizacjach i instytucjach udzielających pomocy i świadczących usługi opiekuńcze
- niepublicznych instytucjach, które zlecają wizyty u osób wymagających pomocy
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie opiekunka środowiskowa, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Opiekun w domu pomocy społecznej
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu opiekuna
w domu pomocy społecznej.Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie opiekun
w domu pomocy społecznej, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okregową komisję egzaminacyjną.Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie opiekun w domu pomocy społecznej.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie opiekun w domu pomocy społecznej
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje opiekuna w domu pomocy społecznej i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód opiekun w domu pomocy społecznej składa się z 1 kwalifikacji:
- świadczenie usług opiekuńczo- wspierających osobie podopiecznej (K1)
Absolwent kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie opiekun w domu pomocy społecznej będzie przygotowany do wykonywania nastepujących zadań zawodowych:
- sprawowania pomocniczej opieki pielęgniarskiej nad osobami w podeszłym wieku, niezdolnymi do pracy
i samodzielnego życia, przewlekle chorymi lub dotkniętymi kalectwem
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie opiekun w domu pomocy społecznej mogą znaleźć zartudnienie w:- domach opieki społecznej
- szpitalach dla przewlekle chorych
- hospicjach
- placówkach sprawujących opiekę nad osobami w podeszłym wieku, niezdolnymi do pracy i samodzielnego życia, przewlekle chorymi lub dotkniętymi kalectwem
- placówkach dziennego pobytu dla seniorów
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie opiekun w domu pomocy społecznej, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
-
Technik bezpieczeństwa i higieny pracy
Kwalifikacyjny kurs zawodowy umożliwia osobom dorosłym uzyskanie kwalifikacji zawodowych i dyplomu technik bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik bezpieczeństwa i higieny pracy, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okregową komisję
egzaminacyjną.Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje
w zawodzie technik bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać:- mając wykształcenie średnie i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje w zawodzie technik bezpieczeństwa i higieny pracy
- posiadając wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje technik bezpieczeństwa i higieny pracy i uzupełnione wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym
Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Zawód technik bezpieczeństwa i higieny pracy składa się z 1 kwalifikacji:
- zarządzanie bezpieczeństwem w środowisku (K1)
Absolwent kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik bezpieczeństwa i higieny pracy będzie przygotowany do wykonywania nastepujących zadań zawodowych:
- przygotowywania analizy dotyczącej bhp w zakładzie oraz propozycje usunięcia zagrożeń związanych ze środowiskiem pracy
- zapobiegania wypadkom przy pracy, chorobom zawodowym i innym szkodliwym wpływom pracy na zdrowie
- współpracowania ze wszystkimi komórkami zakładowymi w zakresie spraw bhp
- popularyzowania na terenie zakładu pracy zagadnienia bhp
- prowadzenia szkoleń wstępnych nowo przyjętych pracowników
Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik bezpieczeństwa i higieny pracy mogą znaleźć zartudnienie w:- instytucjach, przedsiębiorstwach i organizacjach prowadzących dział hgieny i bezpieczeństwa pracy
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik bezpieczeństwa i higieny pracy, po zdobyciu dyplomu maturalnego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
Zasady rekrutacji
Kandydaci na kwalifikacyjne kursy zawodowe składają w sekretariacie szkoły:
- świadectwo ukończenia szkoły najwyższego stopnia
- zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kształcenia w określonym zawodzie
- 1 fotografię
- wpisowe - o ile jest wymagane w danej szkole
- podanie o przyjęcie na kwalifikacyjny kurs zawodowy
- kserokopię dowodu tożsamości potwierdzona za zgodność z oryginałem
Kandydaci podpisują również umowę dotyczącą warunków kształcenia i zasad odpłatności słuchacza.
Wypełnione podanie oraz wymagane dokumenty należy złożyć w sekretariacie w budynku Szkół ZDZ w Nowym Mieście nad Pilicą przy ul. Tomaszowskiej 123/40a. Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.
Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 48 67 41 003.
Pobierz podanie o przyjęcie na Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy (pdf)
Aby otworzyć powyższe dokumenty, potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.
Program można bezpłatnie pobrać klikając w link.