Patron.png

Jesteśmy narodem, który może się poszczycić wieloma bohaterami o  nieskazitelnym życiorysie. Wśród nich pojawia się Stanisław Konarski-Patron Naszej Szkoły, którego wybór jest powodem  dumy dla całej szkolnej społeczności.

To patriota, myśliciel, reformator i geniusz tamtych czasów. Zasięg osiągnięć księdza Stanisława  Konarskiego jest olbrzymi. Nie sposób wymienić wszystkich jego zasług. Warto jednak podkreślić, że powszechnie uważany jest za prekursora polskiego Oświecenia, który swoimi postępowymi poglądami i światłością umysłu utorował drogę  oświeceniowym ideałom.

Trwałe miejsce w dziejach polskiej oświaty osiągnął Konarski jako założyciel Collegium Nobilium w Warszawie oraz jako orędownik reform w systemie oświaty, których celem było włączenie do edukacji wychowania patriotycznego i obywatelskiego młodzieży. Uczniowie byli wychowywani w duchu tolerancji, napiętnowano egoizm, przemoc, agresję, uczulano na konieczność pomocy bliźnim.

Warto także podkreślić, że to z inicjatywy ks. Konarskiego w 1765 roku została założona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Szkoła Rycerska, której celem było przygotowanie młodzieży szlacheckiej do życia obywatelskiego. Była to placówka o charakterze wojskowym, ale wychowywano w niej młodzież w duchu kultury polskiej i ideałów Oświecenia.

Literacka spuścizna Stanisława Konarskiego jest źródłem myśli patriotycznej, która bez względu na czasy nigdy nie straci na swej aktualności. Wśród najważniejszych prac polskiego pedagoga wymienić należy  dzieło O skutecznym rad sposobie, w którym apelował  o reformę edukacji w Polsce, przedstawił liczne propozycje zmian oświatowych w kraju oraz zaprezentował niemal bezprecedensową wówczas w Rzeczypospolitej myśl, iż wszyscy ludzie są równi i podkreślał istotę cnoty w rozwoju społecznym kraju. Zdaniem Stanisława Konarskiego zadaniem szkoły jest nauczanie, ale również wychowanie, pomaganie młodzieży w odnajdowaniu własnej tożsamości, określaniu swojego miejsca we współczesnym świecie i poszukiwaniu wzorów do naśladowania.

Nowoczesność poglądów, życie zgodne z hasłem:” Bóg, Honor, Ojczyzna” stawiają Naszego Patrona  w gronie  wybitnych Polaków. Bierzmy przykład ze Stanisława Konarskiego oraz  idei bliskich jego sercu.

 

 

 

praktyki

zdz dziennik

patronat

VR