Przez niemal tydzień uczniowie klas pierwszych i drugich wojskowych Niepublicznego Technikum Zawodowego w Nowym Mieście nad Pilicą uczestniczyli w bezpłatnym obozie szkoleniowym w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce.


Poznawali fach żołnierza pod okiem instruktorów z jednostki wojskowej. Zajęcia poprowadzone przez zawodowych żołnierzy były cennym doświadczeniem dla młodych ludzi, którzy planują służbę w wojsku lub innych służbach mundurowych. Tydzień spędzony w koszarach był także niepowtarzalną okazją poznania rzeczywistości wojskowej i prawdziwego życia żołnierzy. Zakres tematyczny zajęć szkoleniowych obejmował zasady posługiwania się bronią i praktyczny trening strzelania z karabinku pneumatycznego, terenoznawstwo, rzuty granatami ćwiczebnymi na odległość, udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym, ochronę przeciwchemiczną, a także musztrę zespołową. Uczniowie poznali również wojskowy sprzęt i uzbrojenie oraz wyposażenie wozów bojowych, w tym opancerzonego Hammera. Uczniowie m.in. strzelali do celu z broni krótkiej. Ćwiczyli zajmowanie pozycji strzeleckiej, opanowywanie mięśni, namierzanie i oddawanie trafień do tarczy. Zajęcia te należały do najchętniej wykonywanych przez uczestników obozu. Nie brakowało zajęć na terenie boiska wojskowego i rozmaitych gier zespołowych, co wpłynęło na rozwój sprawności fizycznej młodych ludzi.


Swoje umiejętności, także te zdobyte podczas obozu, uczniowie zaprezentowali podczas specjalnie zorganizowanych zawodów sprawnościowo-bojowych, na których rywalizowali w strzelaniu, rzucaniu granatem w biegach na odcinku 400 metrów - dziewczęta i 1000 metrów - chłopcy. Wiedzą teoretyczną wykazali się natomiast podczas testu dotyczącego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Uczniowie z najlepszymi osiągnięciami na zawodach sprawnościowo-bojowych nagrodzeni zostali dyplomami i upominkami. Broń dominowała także podczas szkolenia z rozkładania i składania karabinu. Liczyła się precyzja i dobra pamięć. Każdy żołnierz musi dbać o swoje uzbrojenie, dlatego umiejętności zdobyte przez uczniów z pewnością przydadzą się w przyszłości.

 

Mimo trudów nikomu nie przyszło na myśl zrezygnować z udziału, a wręcz przeciwnie, wszyscy nie mogą doczekać się kolejnego obozu.

praktyki

zdz dziennik

patronat

VR