Janów, Puławy i Kazimierz Dolny stały się celem wycieczki dydaktycznej dla uczniów naszego Technikum. Miejsca te specjalnie zostały wybrane, gdyż posiadają bardzo wiele walorów - miejsca bogate w historię i kulturę.

Pierwszym etapem podróży był Janów - olbrzymia twierdza, stojąca na skarpie nad Wisłą. Jego budowniczym był na początku XVI wieku hetman wielki koronny Mikołaj Firlej. Początkowo twierdza spełniała funkcje obronne, później stała się przede wszystkim rezydencją wielkich rodów magnackich: Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. W chwili obecnej zamek stanowi trwałą ruinę, ale w baszcie, która została wyremontowana można zobaczyć ekspozycję poświęconą historii zamku na przestrzeni 300 lat oraz przebiegu konserwacji po 1975 roku. W zamkowym parku stoi piękny modrzewiowy dwór z XVIII w. z typowo szlacheckim wystrojem wnętrz. Młodzież zwiedzała również dworskie zabudowania gospodarcze i bardzo ciekawą ekspozycją etnograficzną, mieszczącą się w spichlerzu, poświęconą życiu między dwoma brzegami Wisły. Następnie udali się do Puław. Puławy to przede wszystkim Pałac Czartoryskich i piękne budowle parkowe wzniesione przez księżną Izabelę Czartoryską. W pałacu zwiedzili sień pałacową, wspaniałe schody, salę kamienną, gotycką i rycerską, a w parku Dom Gotycki i świątynię Sybilli. Mogli zobaczyć również groty, powstałe w XVIII w. z wyrobiska kamieni wapiennych.

Następnie uczniowie przejechali do Kazimierza Dolnego, gdzie na samym początku odbył się rejs statkiem po Wiśle. W Kazimierzu zwiedzili kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który posiada jedne z najstarszych zachowanych organów w oprawie modrzewiowej. Kolejnym punktem było wejście na Górę Trzech Krzyży, Zamek i Basztę z XIII wieku. Po obiedzie był czas wolny i każdy zwiedzał miasto na własną rękę i chłonął jego atmosferę. Zbiórka była na Rynku z pięknymi zabytkowymi kamieniczkami.

Późnym wieczorem wrócili do Nowego Miasta. Wycieczka była bardzo udana, sporo udało się zobaczyć i dopisała wspaniała pogoda.

praktyki

zdz dziennik

patronat

VR