Przez dwa tygodnie grupa uczennic Technikum Zawodowego ZDZ w Nowym Mieście nad Pilicą kształcących się w zawodzie technik usług fryzjerskich odbywała staż zagraniczny w ramach projektu „Hairstyles brytyjskie inspiracje we fryzjerstwie”. Na bezpłatnych praktykach młodzież zdobyła cenne doświadczenie w swoim zawodzie. Wyjazd na praktyki zawodowego do Wielkiej Brytanii odbył się w ramach projektu „Hairstyles brytyjskie inspiracje we fryzjerstwie”, realizowanym przez Szkoły ZDZ w Nowym Mieście nad Pilicą.

 

Projekt otrzymał wsparcie finansowe z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która odpowiada za wdrażanie programu Leonardo da Vinci. Uczniowie z tej szkoły nie pierwszy raz uczyli się swojego zawodu na zagranicznych praktykach zawodowych finansowanych ze środków unijnych. Tym razem na miejsce realizacji stażu wybrano Portsmouth. Miasto to, niezwykle atrakcyjne turystycznie, położone jest nad samym morzem.

Pobyt w Wielkiej Brytanii poprzedziły staranne przygotowania w kraju. Obejmowały one m.in.: szkolenie kulturowe, na którym uczennice poznały zwyczaje, tradycje i kulturę życia codziennego, a także kurs pedagogiczny i naukę języka angielskiego. Kontynuację zajęć kulturowych i kurs języka angielskiego młodzież miała zaplanowane w czasie pobytu
w Portsmouth.

Najważniejszym zadaniem stażystów podczas pobytu w Wielkiej Brytania była praca związana z zawodem. Uczennice były przydzielone do pięciu angielskich salonów fryzjerskich, gdzie pod troskliwą opieką pracodawców nabywały umiejętności i kompetencje zawodowe. Uczestniczki stażu bardzo zaangażowały się w wykonywanie zadań zawodowych, co zostało zauważone przez pracodawców i wpłynęło na wysoką ocenę końcową uczniów.

Postępy uczennic i ich problemy, były cały czas monitorowane przez opiekuna pedagogicznego, Martynę Stępień. Ze strony Technikum Zawodowego ZDZ w Nowym Mieście nad Pilicą koordynatorem projektu, a zarazem osobą kontaktową była dyrektor szkoły Ewa Lipińska.

Organizacja przyjmująca wraz z opiekunem pedagogicznym zadbali o pożyteczne i atrakcyjne wypełnienie czasu wolnego. Uczennice poznawały nie tylko samo Portsmouth, jego walory turystyczne, ale także Londyn i okolice. 

Praktykę zawodową w Zjednoczonym Królestwie uczennice postrzegają jako niezwykłą przygodę życiową, wzmacniającą ich pozycję na lokalnym rynku pracy i sprzyjającą wszechstronnemu rozwojowi zawodowemu, osobistemu i społecznemu. Cały staż, zarówno przygotowanie, jak i sam pobyt w Wielkiej Brytanii, uczestniczki oceniają jako znakomite. Efektami wymiernymi stażu są dokumenty potwierdzające praktykę - Europass-Mobilność, certyfikat organizacji przyjmującej i certyfikat z przygotowania językowego. Nie ulega wątpliwości, że wsparcie finansowe udzielone w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i tym razem wpłynęło na podniesienie atrakcyjności kształcenia zawodowego.

Wsparcie finansowe dało również Szkołom ZDZ w Nowym Mieście nad Pilicą okazję do wyrównywania szans edukacyjnych swoich uczniów, objęcia pomocą młodzieży ze wsi  i małych miejscowości, z poszanowaniem zasad równouprawnienia dla wszystkich potencjalnych uczestników stażu. Dofinansowanie unijne kompleksowo obejmowało wszystkie zagadnienia związane  z realizacją stażu: podróż, ubezpieczenie, transport lokalny, zakwaterowanie, wyżywienie, przygotowanie pedagogiczne, kulturowe i językowe, niezbędne pomoce dydaktyczne.

Realizacja projektów finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego sprzyja nie tylko rozwojowi Technikum Zawodowego ZDZ w Nowym Mieście nad Pilicą przez zwiększenie atrakcyjność na lokalnym rynku edukacyjnym, ale daje większe szanse na znalezienie miejsc pracy przez uczestników praktyk. Realizacja takiego projektu służy również wymianie doświadczenia zawodowego nauczycieli, zwiększa potencjał i mobilność szkoły.

praktyki

zdz dziennik

patronat

VR