Przez trzy tygodnie 16-osobowa grupa uczniów Technikum Zawodowego w Nowym Mieście nad Pilicą, kształcących się w zawodzie technik logistyk, odbywała staż zagraniczny w ramach projektu „Profesjonalny logistyk na europejskim rynku pracy”. Na bezpłatnych praktykach młodzież zdobyła cenne doświadczenie w swoim zawodzie. Wyjazd na praktyki zawodowe do Wielkiej Brytanii odbył się w ramach projektu „Profesjonalny logistyk na europejskim rynku pracy”, realizowanym przez Szkoły ZDZ w Nowym Mieście nad Pilicą.
Projekt otrzymał wsparcie finansowe za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która odpowiada za wdrażanie programu Erasmus+. Uczniowie z tej szkoły nie pierwszy raz uczyli się swojego zawodu na zagranicznych praktykach zawodowych finansowanych ze środków unijnych. Po raz kolejny na miejsce realizacji stażu wybrano Portsmouth. Miasto to, niezwykle atrakcyjne turystycznie, położone jest nad samym morzem. Pobyt w Wielkiej Brytanii poprzedziły staranne przygotowania w kraju. Obejmowały one m.in.: szkolenie kulturowe, na którym uczniowie poznali zwyczaje, tradycje i kulturę życia codziennego, a także kurs pedagogiczny i naukę języka angielskiego. Najważniejszym zadaniem stażystów podczas pobytu w Wielkiej Brytanii była praca związana z zawodem. Uczniowie byli przydzieleni do angielskich firm logistycznych, gdzie pod troskliwą opieką pracodawców nabywali umiejętności i kompetencje zawodowe. Młodzież bardzo chętnie angażowała się w wykonywanie zadań zawodowych, co zostało zauważone przez pracodawców i wpłynęło na wysoką ocenę końcową uczniów.
Uczniom przez cały czas trwania stażu towarzyszyły dyrektor szkoły Ewa Lipińska oraz opiekunka Martyna Stępień. Uczniowie poznali nie tylko samo Portsmouth, jego walory turystyczne, ale także Londyn i okolice. Zwiedzili muzeum Madame Tussauds, Kensington Palace. Obejrzeli London Eye, Big Bena, Pałac Buckingham. Praktykę zawodową w Anglii uczniowie postrzegają jako niezwykłą przygodę życiową, wzmacniającą ich pozycję na lokalnym rynku pracy i sprzyjającą wszechstronnemu rozwojowi zawodowemu, osobistemu i społecznemu. Młodzież postrzega odbyty staż jako przygodę życia.
Efektami wymiernymi stażu są dokumenty potwierdzające praktykę - Europass-Mobilność, certyfikat organizacji przyjmującej i certyfikat z przygotowania językowego. Wsparcie finansowe dało również Szkołom ZDZ w Nowym Mieście nad Pilicą okazję do wyrównywania szans edukacyjnych swoich uczniów, objęcia pomocą młodzieży ze wsi i małych miejscowości, z poszanowaniem zasad równouprawnienia dla wszystkich potencjalnych uczestników stażu. Dofinansowanie unijne kompleksowo obejmowało wszystkie zagadnienia związane z realizacją stażu: podróż, ubezpieczenie, transport lokalny, zakwaterowanie, wyżywienie, przygotowanie pedagogiczne, kulturowe i językowe, niezbędne pomoce dydaktyczne.