Uczniowie Technikum Zawodowego ZDZ w Nowym Mieście nad Pilicą wrócili do kraju po odbyciu praktyk zawodowych w Wielkiej Brytanii. Doświadczenie zawodowe zdobyli bezpłatnie w Portsmouth, dzięki projektowi unijnemu pn. „Profesjonalny logistyk na europejskim rynku pracy” realizowanemu przez szkołę.

Celami projektu było podwyższenie kwalifikacji zawodowych, poznanie innowacyjnych metod w kształceniu zawodowym w sektorze logistycznym, wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi, w tym programów komputerowych w praktycznym przygotowaniu się do wykonywania zawodu logistyka, zdobycie dodatkowych umiejętności językowych, integracja uczniów z różnych klas, podwyższenie ogólnych kwalifikacji zawodowych młodzieży oraz zagospodarowanie czasu wolnego uczniów. Wyjazd okazał się także okazją do rozwinięcia u uczniów poczucia wspólnoty z Europą i krajami Unii Europejskiej, przy zachowaniu odrębności narodowej. Pobyt w Wielkiej Brytanii przyczynił się także do zwiększenia aktywności społecznej młodego pokolenia Polaków, którzy mieli okazję nawiązać dialog międzykulturowy ze swoimi rówieśnikami z Zachodu. Uczniowie osobiście przekonali się, jak wygląda życie w Anglii, czym mieszkańcy tego kraju zajmują się na co dzień, nie tylko zawodowo, ale i prywatnie.

Do Portsmouth w Wielkiej Brytanii wyjechało 16 uczniów Technikum Zawodowego ZDZ w Nowym Mieście nad Pilicą z kierunku technik logistyk. Wszyscy oni zostali zakwalifikowani do udziału w projekcie „Profesjonalny logistyk na europejskim rynku pracy”, w ramach unijnego programu Erasmus+. Dzięki wsparciu finansowym ze środków Unii Europejskiej uczniowie nie ponieśli żadnych kosztów związanych z odbyciem praktyk za granicą kraju. Młodzież zdobywała doświadczenie zawodowe w Portsmouth, a przy okazji zwiedziła Londyn i poznała piękno Wielkiej Brytanii. Uczniowie mieszkali w centrum miasta  w pensjonacie June Mascia. Zakwaterowani zostali w ładnych i funkcjonalnych pokojach, w których mogli odpocząć po trudach pracy. W pensjonacie serwowano im także pożywne posiłki, głównie typowe potrawy angielskie.

Podczas pobytu w Wielkiej Brytanii młodzież nie tylko odbywała praktyki, ale również miała zapewnione liczne atrakcje kulturowe i turystyczne. Uczestnicy wzięli udział w wycieczce do Londynu, gdzie mieli okazję poznać miasto i jego zabytki. Wielką atrakcją okazał się pobyt w muzeum Madame Tussaud w Londynie. Uczniowie korzystali również z takich atrakcji jak zwiedzanie Portsmouth, a w nim anglikańskiej katedry St.Thomas of Cantenbury, Saint John's Catholic Cathedral, Starego Portu (Historic Dockyard) wraz z zabytkowymi statkami HMS Victory, podziwiali piękno morskiej przyrody w oceanarium Blue Reef w Portsmouth, zwiedzili wieżę Spinnaker Tower, a także rozegrali dwukrotnie turniej w kręgle.

Młodzież zdobyła doświadczenia zawodowe w zakładach logistycznych na terenie miasta Portsmouth. Uczniowie podczas pobytu uczyli się zawodu pod okiem specjalistów z branży logistycznej. Poznawali nie tylko podstawy teoretyczne pracy na różnych stanowiskach, ale osobiście wykonywali zadania pod nadzorem angielskich opiekunów. Zakłady pracy umożliwiły nabycie nowych kompetencji zawodowych zgodnie z programem praktyk zawodowych. Zdobyte umiejętności, szczególnie te praktyczne, przydadzą się przyszłym absolwentom w pracy w polskich lub zagranicznych przedsiębiorstwach logistycznych. Po zakończeniu praktyk uczniowie otrzymali certyfikaty zawodowe i językowe, które stanowią formalne potwierdzenie zdobycia kwalifikacji zawodowych na zagranicznym stażu. Dokumenty te będą niezwykle przydatne przy poszukiwaniach zatrudnienia po zakończeniu nauki w szkole.

Wszystkie najważniejsze cele i priorytety wyjazdu zostały osiągnięte, a gwarancją sukcesu była determinacja i duży stopień aktywności uczniów oraz opiekunów w realizację założeń zawartych we wniosku o dofinansowanie projektu pt. „Profesjonalny logistyk na europejskim rynku pracy”. Najważniejsze jest jednak dobro uczniów, którzy mogli bezpłatnie zdobyć tak cenne doświadczenie zawodowe. Z pewnością zaprocentuje to w przy poszukiwaniu pracy, a później podczas wykonywania obowiązków służbowych.

praktyki

zdz dziennik

patronat

VR